Prečítajte si, prečo ženy stresuje neporiadok. Prečo sa nám niekedy nechce do upratovania. A čo vám z hľadiska psychiky môže priniesť, ak sa vám podarí udržať poriadok.  

Upratovanie nemá dosah iba na naše prostredie.  Zlepšuje náladu, zvyšuje kreativitu. Znižuje stres z chaosu a neprehľadnosti, a v konečnom dôsledku tak pomáha upratať myseľ. Spomeňte si na pocit, keď sa niečo snažíte nájsť a vidíte iba neprehľadné kopy vecí. Hrabete sa v neporiadku, a to čo potrebujete, nie a nie prísť pod ruku. Pre našu pozornosť a koncentráciu je veľmi náročné zorientovať sa v zahltenom prostredí.

pokojnejšia myseľ

Poriadok vám prinesie aj pokojnejšiu myseľ.   (obr. exchangeadvisory.com)

Udržať poriadok je 1 z 5 najväčších stresorov

Z výskumu realizovaného na 1000 obyvateľoch USA vyplýva, že udržiavanie poriadku a čistoty predstavuje jeden z 5 najväčších stresorov! Dokonca neporiadok v dome môže u žien vyvolávať aktiváciu chronickej úrovne stresového hormónu kortizol.

Dokazuje to aj ďalší výskum, podľa ktorého medzi 3 najväčšie stresory žien v produktívnom veku patria: práca, peniaze ….a neporiadok.

 

Ak v živote pociťujete neprimeraný stres, vyberte si z našich služieb alebo nás kontaktujte. Radi Vám odpovieme.

Poriadok má vplyv na životný štýl aj výkon

Toto sú výsledky výskumov, ktoré sa zhodujú v pozitívnom vplyve poriadku:

  • NiCole Keith z Indiana University viedol štúdiu, kde skúmal 998 účastníkov. Zistil, že okrem negatívnych emocionálnych vplyvov má neporiadok a neprehľadnosť vo veciach vplyv aj na úroveň fyzickej aktivity. Poriadkumilovní ľudia boli viac fyzicky aktívni.
  • V roku 2010 bol na viac ako 1000 úradníkoch skúmaný vplyv organizácie pracovného prostredia na výkon a správanie. 82% pracovníkov je presvedčených, že poriadok a čistý priestor zvýši ich výkon.
výkon v práci

Ne/poriadok vplýva na váš výkon v práci.    (obr. teamstrenght.com)

  • V inej štúdii bola preukázaná zaujímavá súvislosť. Ľudia, ktorí mali dobre organizovaný priestor a mali poriadok, zároveň jedli zdravšie potraviny a boli viac štedrí.
  • Ďalší výskum poukazuje na to, že ak človek venuje čas a energiu usporiadaniu priestoru, nechce zničiť niečo na čom tvrdo pracoval, a snaží sa udržať poriadok.

Prečo sa nám nechce do upratovania

Keď má na nás upratovanie taký blahodárny účinok, prečo nežijeme v poriadku všetci? Pred začatím upratovania totiž hodnotíme plusy a mínusy toho, čo nás čaká:

  • Upratovanie nás oberá o čas a energiu.
  • Musíme sa rozhodnúť , čo vyhodiť a čo si ponechať.
  • Je potrebné vytvoriť si nejaký plán a postup.
  • Mnohí z nás by radšej trávili pár minút odpočinkom,  ako organizovaním dokumentov.
udržať poriadok

Poriadok?…je potrebná energia a chuť. (obr. vandelaydesign.com)

Čo s tým?

Naše domovy a  pracovný stôl nemusia byť dokonalé čisté.  Kľúčom je zistiť, v akom prostredí dokážete byť najproduktívnejší. A podľa toho sa snažiť udržať poriadok.

Keď vezmeme do úvahy všetky súvislosti upratovania a stresu, … myslite na nás pri jarnom upratovaní, priatelia a buďte s nami v spojení aj na facebooku, na stránke Pozitívne myslenie na každý deň  je nás už 40 000 🙂

 

Zdroje: psychologytoday.com, nytimes.com, inc.com, healthland.time.com, huffingtonpost.com

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach