Október je mesiac duševného zdravia. Pozrite si 5 videí, v ktorých vám svetoví experti predstavia úchvatný pohľad na dušu. Zistíte napríklad, čo je to luciferov efekt a ako sa stávame zlými, kto má pod kontrolou naše rozhodnutia, čo sa deje v hlave prokrastinátora. 

Vymeniť 5-ročné väzenie za 12 rokov na psychiatrii?

  1. Jon Ronson – Strange answers to the psychopath test

Tonymu ako 16-ročnému poradili, že je lepšie uhrať to na psychiatriu, ako ísť na 5 rokov do väzenia. Kvôli predstieraniu svojho duševného stavu sa nevedel dostať 12 rokov z liečebne Broadmoore. Pretože ľahšie je presvedčiť ľudí, že ste sa zbláznili, ako že ste normálny. Novinár Jon Ronson rozpráva príbeh Tonyho, nastavuje zrkadlo psychiatrii. Podľa jeho slov je ohromné množstvo ľudí „prediagnostikovaných“ a zaškatuľkovaných.  Tony nie je typický psychopat. Roky v liečebni strávil, pretože je „sivý“ človek vo svete, ktorý chce vidieť ľudí čierno-bielo.

pozn. – v praxi sa upúšťa od pojmu „psychopat“, nahrádza ho „porucha osobnosti“

jon-ronson

Novinár Jon Ronson – „Každý z nás je tak trochu psychopat.“  (obr. ted.com)

 

O majstrovi prokrastinácie

2. Tim Urban – Inside the mind of a master procrastinator

Tim Urban napísal svoju záverečnú prácu na vysokej škole za tri dni, pretože kapitánom jeho mozgu je hedonistická opica. Ona odpútava jeho pozornosť od dôležitých úloh k veciam, ktoré sú jednoduché a zábavné. Zabávajúce sa publikum stíchne, keď im Tim ukáže, koľko týždňov života im ešte zostáva. Oplatí sa ich premrhať prokrastinovaním?

tim-urban

Tim Urban – šéf prokrastinátorov (obr. ted.com)

 

Pán doktor, v polovici zorného poľa vidím kresleného žabiaka

3. Oliver Sacks – What halluciations reveals about our minds (slovenské titulky)

Spisovateľ a neurológ  Oliver Sacks objasňuje Charles Bonnetov syndróm. Tento syndróm svojmu nositeľovi prináša živé, pestré a pohybujúce sa halucinácie. Je zvláštne, že často ide o kreslené postavičky, znetvorené tváre (veľké oči, veľké zuby). Môže sa vyskytnúť ako sprievodný jav, keď človek stráca zrak. Zrakové centrá v mozgu dostávajú stále menej impulzov, preto sú extrémne vzrušivé, a vytvárajú halucinácie. Syndróm postihuje približne 10% ľudí trpiacich poruchami zraku. Ale iba 1% sa k nim prizná, pretože ľudia sa boja, že budú označení za bláznov.

oliver-sacks

Oliver Sacks – vtipný a úžasne inšpiratívny neurológ.  (obr. oliversacks.com)

Inštitút stresu – poradenstvo, stres audit organizmu, prieskumy a analýzy,…

Naše rozhodnutia nie sú naše

4. Dan Ariely – Are we in control of our own decisions?

Behaviorálny ekonóm Dan Ariely vysvetľuje, prečo sme iracionálni a svoje rozhodnutia nemáme  pod kontrolou. Na príklade optických ilúzii ukazuje, že nás dokonca klame náš najdokonalejší zmysel – zrak. A keď sa nemôžeme spoľahnúť na zrak, ktorému je v mozgu venovaná najväčšia časť, ako sa môžeme byť istý, že náš mozog robí správne rozhodnutia? A čo naše morálne rozhodnutia? Čo je ten faktor, ktorý spôsobí, že lekár sa rozhodne nepokračovať v liečbe človeka?

dan-ariely

Dan Ariely- núti človeka klásť si otázky. (obr. ted.com)

 

Stačí málo, aby sa z dobrých ľudí stali zlí ľudia

5. Philip Zimbardo – On the psychology of evil (slovenské titulky)

Psychológ Philip Zimbardo bol prizvaný ako znalec v kauze amerických vojakov v Iráku, ktorí ponižovali a mučili väzňov. V takýchto prípadoch človeka napadne otázka: „Kto je za to zodpovedný?!“. Zimbardo hovorí, že je lepšie pýtať sa, čo alebo aká situácia ich doviedla k takémuto správaniu?

Kľúčová myšlienka je, že zlo je uplatňovanie moci. A politický, ekonomický, právny, kultúrny systém je o uplatňovaní moci. Pochopiť, ako vzniká zlo a ako funguje luciferov efekt znamená, uvedomiť si tieto princípy: 1. ak chcete zmeniť osobu, musíte zmeniť situáciu. 2. ak chcete zmeniť situáciu, musíte poznať, kde je v systéme moc. Šíriteľom zla sa človek stane veľmi jednoducho. Aj preto Zimbardo roky pracuje na projekte, ktorý vychováva hrdinov – Heroic imagination project. 

zimbardo ted videá

Philip Zimbardo – spoznal zlo, teraz buduje armádu hrdinov pre dobro. (obr. ted.com)

 

Chcete s nami zostať v kontakte? Pridajte sa k nám na facebooku – Pozitívne myslenie na každý deň. Je nás už vyše 42 000.

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach