Dobrý sused je na nezaplatenie. Bežný výrok, no pokiaľ človek dobrého suseda nemá, pochopí ho oveľa lepšie. Je zrejmé, že nepríjemní susedia spôsobujú nepohodlie a stres. No podľa výskumníkov z Pittsburghu, spôsobujú aj rýchlejšie biologické starnutie.

Výskumy ukazujú, že bývanie v znevýhodnených štvrtiach má dopad na psychické aj fyzické zdravie. Pittsburghský tím skúmal vplyv hluku, kriminality a vandalizmu v susedstve na zdravie buniek, so zameraním na socio-ekonomické podmienky.

love fury. young men and woman. shout.

Vedci sa zamerali na teloméry, ktoré sa nachádzajú na oboch koncoch chromozómu a tvoria ochranné viečko chromozómovej DNA pred poškodením.  Teloméry sa skracujú pri každom delení bunky a starnutie nastáva, keď sú teloméry prikrátke pre replikáciu DNA a delenie napriek tomu pokračuje normálne. Skracovanie telomér môže byť zrýchlené, keď sme vystavovaní  biologickému a psychickému stresu. To môže viesť napríklad k rakovine, úzkosti a depresii.

V spolupráci s amsterdamskými výskumníkmi skúmali dĺžku telomér v bielych krvinkách u 2902 respondentoch. Štúdia bola zameraná na depresiu a úzkosť  v závislosti od kvality štvrte, v ktorej bývali. Zistili, že ľudia, ktorí bývali v hlučnom a kriminálnom susedstve, mali výrazne kratšie teloméry, ako tí ktorí bývali v pokojnom susedstve.

telomér

Ľudia, ktorí bývali v zlom susedskom prostredí, mali až o 12 rokov vyšší chronologický vek. Vedci toto starnutie  vysvetľujú chronickou bunkovou aktiváciou z psychologického a fyziologického stresu. Ten je  vytvorený znevýhodnenými socio-ekonomickými, politickými a emocionálnymi okolnosťami.

Zdroj: medicalnewstoday.com

Zdroj obr.: huffingtonpost.com, tobyshome.wordpress.com, news.sciencemag.org

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach