Stres, oslabená imunita, antibiotiká, antikoncepcia, to všetko ovplyvňuje vaginálne prostredie ženy. Vedci z University of Pennsylvania sa zmerali na špecifický moment, a síce, ako vaginálna mikroflóra matky ovplyvňuje počas pôrodu dieťatko.

Nové poznatky dokazujú významnú súvislosť medzi materskou mikroflórou a následne jej prenosom na novorodenca. Dieťa je počas pôrodu vystavené materskej mikroflóre, ktorá vytvára základ pre jeho črevnú mikroflóru, podporuje zrenie imunity a metabolizmu. Vedci zistili, že zmeny vo vaginálnej mikroflóre spôsobené stresom matky majú značný vplyv na ďalší vývoj novorodenca.

Zaujímavé je, že vplyv matkinho stresu na mikroflóru a časný vývoj črevného systému a mozgu u novorodenca, ovplyvňuje predovšetkým chlapcov.

baktérie laktobacilus

Tracy Bale, jeden z autorov výskumu, hovorí, že „stres matky počas tehotenstva môže mať vplyv na vývoj jej potomka, vrátane mozgu. Deje sa to prostredníctvom vaginálnej mikroflóry, ktorá dieťa ovplyvňuje počas vaginálneho pôrodu.“ Ďalej dodáva: „U novorodenca je jeho črevný systém spočiatku osídlený mikroflórou od matky. Zmeny spôsobené napr. stresom môžu zmeniť túto počiatočnú populáciu mikroorganizmov, a takisto ovplyvniť jeho imunitný systém, ktorý sa vyvíja už v rannom období.“

Na mieste je otázka: A čo bábätká, ktoré sú narodené sekciou, teda cisárskym rezom? Bale hovorí, že v „mnohých krajinách sa pri deťoch narodených sekciou pristupuje k orálnej aplikácii potrebných baktérií, čo zabezpečí primeraný mikrobiálny základ pre dieťatko.“ Dodáva, že „poznatky o tom, ako stres počas tehotenstva, ovplyvňuje vaginálnu mikroflóru sú rozhodujúce pre rizikové populácie.“

tehotná

Tieto výsledky identifikujú vaginálnu mikroflóru ako ďalší faktor, cez ktorý môže stres matky ovplyvňovať vývoj dieťaťa, a dokonca vytvárať predispozíciu k vývojovým poruchám.

Vo vaginálnom systéme u zdravých žien dominujú laktobacily. Štúdie dokazujú že táto mikroflóra sa však trvale mení a že len 22% žien má mikroflóru, kde dominujú laktobacily. Stres u žien,  mení vaginálny systém, napr. znižuje výskyt spomínaných laktobacilov.

Zdroj: www.sciencedaily.com ; press.endocrine.org; probiotik.sk
Zdroj obr.: spencephotography.co.uk; thefierceblogger.com

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach