Stresu je v živote veľa a energie málo. Čo s takýmto stavom robiť, a prečo sa v žiadnom prípade nezbavujte svojich koníčkov a spoločenského života.

Viac energie, menej stresu

Keď máte dostatok energie, viete zvládať množstvo vecí bez toho, aby ste pociťovali stres. Ak vám energia chýba, aj bežné nároky vás môžu vystresovať. Častá reakcia, keď sa cítime pod stresom je zvyčajne taká, že sa snažíme zbaviť sa nejakých aktivít, aby sme poľavili tlak povinností. Hovoríme si: „Robím toho príliš, musím zvoľniť. Nestíham…“ Ale takáto taktika iba málokedy vyjde ako to najvhodnejšie riešenie.

Aj keď môže byť užitočné, zbaviť sa nepotrebných alebo nežiaducich činností, vyčiarkavanie činností zo života, môže pomaly viesť ku sklamaniu a nespokojnosti. Vždy, keď si o kúsok znížite nároky, zároveň eliminujete výzvu, ktorú ste mohli prekonať. Ak to človek robí príliš často, život sa postupne stáva menej bohatý na výzvy a menej produktívny.

víťaz

 

Napríklad, ak odmietnete prezentáciu pred ľuďmi, pretože sa chcete vyhnúť stresu, strácate tak príležitosť na sebarozvoj. Ak obmedzíte svoje koníčky a spoločenský život, pretože máte náročnú prácu, pomaly sa do vášho života dostaví pocit, že vám chýba niečo veľmi cenné.

 

Pohľad z druhej strany

Na tému energie sa môžeme pozrieť aj z inej strany – ak sa vám podarí dobre si rozložiť sily na zvládnutie každého dňa, môžete prežívať zaujímavejší a pestrejší život.

Ak sa naučíte dostatočne dobíjať baterky, budete viac pozitívny a spokojný. Lepšie budete zvládať výzvy a v konečnom dôsledku sa budete cítiť spokojnejšie, pretože budete mať svoj život pod kontrolou. Jednoducho, viac sa budete tešiť z každého dňa.

yoga

Prepojenie stresu a energie

Príznaky stresu a strata energie fungujú ako systém včasného varovania. Naše telo nám hovorí, že sa vychyľujeme z rovnováhy. V prípade, že nerovnováha trvá príliš dlho, alebo sa dokonca zhoršuje, riskujeme, že telo nám nerovnováhu zdôrazní v podobe ochorenia. Cítite sa unavene, bez radosti, nervózne, či dokonca máte podozrenie na syndróm vyhorenia? Keď cítite, že ste v dlhodobom strese, je na čase, na chvíľu sa zastaviť a zhodnotiť, či vám to takto vyhovuje.

Malý test. Dostatok energie máte, ak sa cítite:

  • Pozitívne
  • Motivovane
  • Spokojne
  • Sústredene
  • Oddýchnuto

Prežívate počas dňa aspoň tri? Takéto nastavenie vám dáva vieru v to, že dokážete čokoľvek, čo si prajete. Ako hovorí spisovateľ Paolo Coelho: „Keď niečo chceš, celý vesmír sa spojí, aby si to dosiahol.“ …My dodávame: „Keď niečo chceš, dosiahneš to, ak máš silu a energiu.“

Zaujal Vás článok a hľadáte pomoc v súvislosti s prežívaním stresu? Napíšte nám. 

 

Zdroj: voľne podľa stress.org.uk/Stress-and-Energy
Zdroj obr.: aimfitnessna.blogspot. com, growthengineering.co.uk, popweightloss.com

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach