Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký je vzťah medzi stresom a sexom? Ako vplýva stres na sexuálny život a zdravie? Sex nám dokáže hladinu stresu znížiť, ale sexuálny život nám môže stres aj vytvárať.

Sex pôsobí na naše telo blahodarne. Má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, znižuje cholesterol, prekysličuje orgány, ovplyvňuje rast svalov, znižuje pravdepodobnosť ochorenia prostaty, pozitívne vplýva na pravidelnosť menštruácie, aj na predmenštruačný syndróm. Má analgetický účinok a podporuje imunitný systém.

Na fakte, že sex redukuje stres, sa zhodlo mnoho vedeckých štúdií. Sexuálny život pomáha odbúravať stres, uvoľniť sa a nadobudnúť harmóniu. Ale nie je stres ako stres.

Veľa párov sa zhoduje, že pokiaľ stres v ich živote dosiahne príliš vysokú hladinu, môže výrazne narúšať intimitu aj vášeň vo vzťahu. Ako je to možné? Je to z toho dôvodu, že naše telo sa pri strese pripravuje na nebezpečenstvo, a preto uspokojenie potrieb prechádza do úzadia. Telo zameriava produkciu hormónov skôr na prežitie ako na oplodnenie.

kissing-1149918_960_720

Stres môže narušiť intimitu aj vášeň vo vzťahu.

Stres a sexuálne zdravie

Stres nám môže zhoršiť náladu, vzťahy a aj sexualitu. Napríklad, prídete z práce neskoro, unavený a napätý. Partner/-ka chce sex. Vy sa pokúšate, ale nejde to. Pri najbližšom pokuse o styk si spomeniete, čo sa stalo naposledy a je pravdepodobné, že zlyháte znova. Čím viac sa snažíte, tým horším sa to pre vás stáva. Postupne sa vám tento stres tak zakorení, až sa z neho stane zvyk a môže u mužov spôsobiť erektibilnú dysfunkciu.

Muži vs. ženy

Stres je dôsledkom erektibilnej dysfunkcie u miliónov mužov. Stres má vplyv na fungovanie hormónov v našom tele. Tie ovplyvňujú u mužov nižšiu tvorbu spermií a testosterónu. Pri ženách je to zložitejšie, pretože vnímajú sex aj ako intenzívny emocionálny zážitok. Ak sa žene spojí sex s negatívnymi skúsenosťami a myšlienkami, môže jej to spôsobiť nepravidelnú ovuláciu a aj problémy s oplodnením a uhniezdením vajíčka v maternici.

Pri nižších hladinách stresu existujú určité rozdiely medzi pohlaviami. Muži sa pri strese radi prikláňajú k sexu. No naopak ženám sexuálny apetít pri strese klesá.

Postromantická stresová „porucha“

Mnoho párov žije v omyle, že ich silné sexuálne spojenie bude trvať tak dlho ako ich manželstvo. Príroda to ale zariadila inak. Párenie a plodenie je riadené silnými chemickými proscesmi. Príroda chce rozšíriť našu DNA, takže na začiatku vzťahu človek prežíva štádium poblúznenia. Okolo 1,5 roku vzťahu vášnivá sexuálna túžba klesá. Má to logický dôvod. Ako potenciálni rodičia sa pripravujeme na staranie sa o potomkov. Pokiaľ by sme aj naďalej mali „úžasný“ sex, aký býva na začiatku vzťahu, mohli by sme sa len ťažko postarať o potomstvo. Je dobré si uvedomiť, že stav úplnej zamilovanosti nebude trvať večne a s partnerom/-kou by sme mali budovať obohacujúcu lásku založenú na priateľstve a zdieľaní.

woman-506120_960_720

 

Stres z nevypovedaného

V období 1,5 až 2 rokov vzťah prechádza do fázy budovania spoločného života. V tomto období človek nadobúda pocit, že o svojom partnerovi vie všetko, vrátane intímností a hraníc. Takže pokiaľ máte nejaké sexuálne túžby, o ktorých ste sa doteraz s partnerom nerozprávali, môžete mať pocit, že čas na túto tému už vypršal. Či už by išlo o vyskúšanie nových polôh, zmenu dní, kedy sex máte, alebo čokoľvek iné, človek sa bojí odmietnutia a zranenia.

Sex je veľmi dobrý na redukciu stresu. Nezabúdajme, že sex nie je všetko a snažme sa budovať si dobrý a otvorený vzťah s partnerom aby sme predchádzali nedorozumeniam, stresu z nevypovedaného a vzniku ochorení zo stresu.

 

Zdroje:
psychologytoday.com – Renegotiating sexual contracts in monogamous relationship, Activity sex laughter and mediation are stress relief secrets, Hox the mnd heals the body, Postromantic stress disorder.

Zdroje obr: unsplash.com, pixabay.com, pexels.com

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach