Ak patríte k ľuďom, ktorí sa väčšinu týždňa ponáhľajú a nemajú čas na oddych, vyskúšajte relaxačnú metódu, tzv. uzemňovanie.

Relaxačných metód je množstvo, ale my sa dnes zameriame na tzv. metódu uzemňovania. Okrem toho, že vám pomôže vyčistiť myseľ, touto technikou odstránite aj napätie z tela, uvoľníte stuhnuté svaly a nabijete sa novou energiou.

Uzemňovanie – postup

Sadnite si na stoličku, oprite sa a skontrolujte, či máte nohy rozkročené na šírku bokov. Potom zavrite oči a sústreďte sa na dýchanie. Po chvíli si začnite predstavovať, že váš dych prechádza postupne celým celom, od hlavy, cez trup, ruky, panvu, spodné končatiny a vydychuje sa až do zeme. Ak zvládnete túto  vizualizáciu, môžete pokračovať ďalej.

uzemňovanie

Zavrite oči, dýchajte,… (obr. start2finish.com)

 

Po vydychovaní do zeme si predstavte, že zo zeme do vás preniká červená farba a tá ide nahor celým vaším telom. Ak ucítite príliš veľký tlak v tele, relaxáciu zastavte a predýchajte sa smerom k zemi. Pocitu mierneho tlaku sa nemusíte obávať. Ak to zvládnete dotiahnuť až k vrcholu hlavy, predstavte si, že z vás vytryskla zlatá farba, ktorá ďalej tečie okolo vášho tela. Mal by vás zaplaviť veľký pocit uvoľnenia a v niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť až zimomriavky. Je to znak, že sa váš nervový systém uvoľnil.

Význam relaxácie

Prečo sa oplatí robiť toto alebo podobné cvičenia pravidelne? Odpoveď je jednoduchá. Dlhodobou záťažoustresom sa postupne človek začne cítiť unavený, bez energie a radosti zo života. Postupne tieto „nepatrné“ problémy môžu vyústiť do vážnejších stavov, ako napríklad syndróm vyhorenia. Nevyvážený spôsob života sa prejavuje vo fyzickom a psychickom napätí, čo má výrazný negatívny vplyv napríklad na spánok, kardiovaskulárny a tráviaci systém.

žena-pracovňa-meditacia

Umenie relaxácie je výborným spôsobom ako obnovovať životnú rovnováhu.

Začnite preto uvoľňovať vašu myseľ. Je zázračným nástrojom, o ktorý sa občas zabúdame starať. Hlava neslúži len na prácu, ale má rada aj správny relax. Doprajte jej ho aj vy.

 

Zdroj tit. obr.: chair.pinkette.com

 

 

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach