Tiež premýšľate ako účinne bojovať proti stresu, obohatiť svoj život, zabaviť sa, naučiť sa niečo nové a pripodobniť sa ikonám úspešnosti tohto sveta jedným návykom?

Ak áno, nemusíte chodiť na iné články, odpoveď nájdete práve v tomto. Pretože ten jeden návyk je čítanie kníh.

Prečo čítať knihy?

Viete, čo spája ľudí ako Elon Musk, Bill Gates, Warren Buffet. Áno, zmenili svet. A čo ešte? Čítajú knihy. Veľa kníh.

Elona Muska, zakladateľa Paypal, Tesla Motor Company a SpaceX, sa pýtali, ako sa naučil stavať rakety. “Čítal som knihy,“ povedal . Warren Buffet, jeden z najbohatších ľudí na planéte a zároveň synonymum pre investovanie, trávi 80 % svojho pracovného času čítaním kníh. Denne prečíta až 500 strán. Bill Gates číta menej. Len približne 1 knihu za týždeň. Prečo to robia? Môžeme sa nimi inšpirovať? Aké výhody pre náš život prináša čítanie kníh?

Prekonajte odpor voči zmene, ktorý prináša každý nový návyk! Tu sú dôvody, prečo je čítanie zdravé! Viac o budovaní zdravých návykov nájdete v tomto článku.

Čítanie kníh – návyk, čo pomáha proti stresu

Štúdia na Univerzity of Sussex dokázala, že miera pociťovaného stresu sa zníži až o 68 % už po 6 minútach čítania knihy, ktorá nás baví. Je to aj dôvod, prečo ľudia ako Bill Gates čítajú hodinu pred spaním po náročnom dni. Čítanie ako účinnú a funkčnú metódu úľavy od stresu odporúča aj profesor medicíny na Montana State University A. Goodman v kurze “Lifelong health” spolu s pravidelným cvičením a mindfulness meditáciou.

Získate pružnú myseľ – zručnosť 21. storočia

Viacerí sčítaní ľudia veria, že pružnosť mysle – teda schopnosť osvojiť si rôzne myšlienky, modely a koncepty, je zručnosť kritická pre úspech v 21. storočí. Kde nájdeme tieto koncepty a modely? Napríklad aj v praktickej vecnej literatúre.

Pochopíte samých seba a vašich blízkych

Ľudské správanie, emócie, šťastie, úspech, myslenie, vzťahy, komunikácia – to sú záhady, ktorým sa snažíme porozumieť asi všetci. Našťastie existujú ľudia, ktorí týmto témam už porozumeli a napísali o nich knihy. Takže ak chcete vedieť, prečo váš partner na vás občas vybehne alebo prečo v strese máte chuť na sladké, vhodne zvolené knihy vám dajú odpovede.

čo pomáha proti stresu

Každý problém, ktorý riešite, už pravdepodobne niekto zažil a opísal v knihe. 

Precvičíte si imagináciu

Hovorí sa, že dospelí ľudia strácajú schopnosť snívať. Ak nechcete patriť medzi týchto ľudí, vráťte sa občas do sveta príbehov aj cez rôzne druhy prózy.

Vycibríte si analytické a syntetické myslenie

Väčšina biznis kníh a praktickej literatúry vám pomôže vyriešiť nejaký problém. Avšak autori vás najprv naučia, z akých častí sa skladá a ako jednotlivé časti spolu súvisia a tvoria jeden celok. Takéto zmýšľanie ocenia v dnešnej dobe mnohí zamestnávatelia.

Získate nové nápady a inšpirácie

Príklad Elona Muska sme už uviedli. Čo viac k tomu dodať?

Je to čas hry a oddychu

V poslednej dobe sa roztrhlo vrece so štúdiami, ktoré zdôrazňujú význam oddychu a hry pre vývoj a udržiavanie psychického zdravia človeka. Čítanie nie je ideálny oddych pre každého. Avšak mnohí to ani neskúsili. Tiež k nim patríte?

Nemáte čas čítať?

Všetci máme denne 24 hodín a je na nás, ako s nimi naložíme. Ako si nájde čas na čítanie Elon Musk, ktorý riadi minimálne 3 veľké firmy? Alebo Warren Buffet – najznámejší investor všetkých čias? Tiež majú k dispozícii 24 hodín, ako každý z nás. Avšak, využívajú ich iným spôsobom.

Zistite, ktoré návyky vás oberajú o čas a vyčerpávajú vás

To sú tie, ktoré pravdepodobne budete chcieť tak či onak odstrániť zo svojho života (návod je tu) a nahradiť niečím, čo vám poskytne hodnotu. Napríklad čítaním. Vhodní kandidáti môžu byť bezmyšlienkovité:

 • pozeranie televízie
 • preklikávanie sa sociálnymi sieťami
 • preklikávanie sa Youtube kanálmi alebo podobnými portálmi
 • čítanie článkov na internete
 • kompulzívne nakupovanie na internete

Čo robíte cestou do práce?

Nezáleží, či do práce jazdíte autom, vlakom, autobusom alebo chodíte pešo. Tento čas je na čítanie ako stvorený. Ak do práce šoférujete, môžu byť práve audio knihy riešením pre vás.

Ako vyzerá váš večer?

Ste unavení z práce, vôľa je slabá a televízne podnety v podobe reality show ako Farma alebo X-tej časti obľúbenej tureckej telenovely veľmi lákavé. Skúste im odolať, vypnúť TV, internet, smartfón a oddýchnuť si sústredene pri dobrej knihe. Nevystavíte sa tak modrému svetlu z obrazovky a pomôžete tak aj kvalite vášho spánku, ktorá významne pomáha proti stresu (o tom však v ďalšom článku).

Čo máte čítať?

Množstvo a dostupnosť kníh v súčasnosti nemá obdobu. Ako motivovaný čitateľ potrebujete urobiť niekoľko rozhodnutí skôr, ako čítať začnete. Zodpovedzte si najprv nasledovné otázky:

 • V akom jazyku som schopný čítať knihu?
 • Chcem čítať e-knihy alebo klasické tlačené?
 • Chcem čítať len pre zábavu alebo sa aj niečo naučiť?
 • Aký je môj rozpočet na knihy?

Viac jazykov, viac možností

V prípade, že neovládate cudzí jazyk na dostatočnej úrovni, váš výber kníh je obmedzený len na slovenské/české knihy a preklady cudzojazyčnej literatúry do týchto jazykov. Rovnako budete môcť využívať spravidla len slovenské obchody s knihami a e-knihami.

Naopak, ak ovládate porozumenie napríklad anglického jazyka aspoň na úrovni B2, vaše možnosti sa obohacujú o milióny kníh, z ktorých tisíce sú dostupné aj zdarma ako e-knihy. Rovnako aj preklady kníh z iných jazykov do angličtiny sú často exaktnejšie a lepšie ako ich preklady do slovenčiny.

čítanie

Tisíce kníh môžete nájsť zdarma ako e-knihy. 

Vôňa tlačenej knihy vs praktickosť e-knihy

Dostupnosť kníh je dnes znásobená aj ich vydávaním v elektronickom formáte. Ľudia čítajú najmä cez čítačky, mobily, tablety a PC. Aké sú výhody e-kníh oproti tlačeným?

 • Sú dostupné okamžite po zaplatení z pohodlia domova. Napríklad Amazon.com má funkciu “one-click purchase”, kde vám po kliknutí na tlačidlo “kúpiť“ knihu doručia do 1 minúty priamo do vašej čítačky. Nijaké ďalšie formuláre, ani nič podobné.
 • Nezaberajú miesto. Môžete nosiť svoju knižnicu vždy so sebou.
 • Nemusíte plánovať, ktoré knihy vziať na dovolenku alebo na cestu. Vezmete všetky.
 • Viete si v nich zvýrazňovať a text kopírovať do poznámkovej aplikácie ako Evernote, Keep alebo OneNote
 • Viete ich čítať pri zhasnutom svetle, ľahšie sa držia a obracajú strany, ak ležíte pri čítaní na chrbte. Užitočné sú najmä pred spaním.
 • Mnohé sú dostupné legálne zdarma. Ako napríklad prvá kniha zo série alebo od začínajúcich autorov.

Aké sú výhody tlačených kníh?

 • Mnohí ľudia tvrdia, že vôňa papiera a pocit pri držaní knihy je niečo, čo im výhody e-kníh nedokážu nahradiť.
 • Pohľad na policu plnú kníh, ktoré sme prečítali a ktoré nás ešte čakajú, pôsobí ľuďom radosť a motivuje ich.
 • Môžeme ich rotovať, požičiavať, predávať, vymieňať a podobne.

Vytvorte si zoznamy!

Či už chcete čítať pre zábavu alebo aby ste sa aj niečo naučili, zoznamy vám pomôžu ostať motivovanými na ďalšie diela. Ak chcete čítať aj ako pomoc proti stresu, odporúčame vyberať si knihy skôr pozitívne a obohacujúce.

Ak neviete, aké sú možnosti, inšpirujte sa niektorými už vytvorenými zoznamami:

Alebo si založte účet na goodreads.com, zvoľte svoje preferencie a zapíšte si knihy, ktoré ste už prečítali. Goodreads vám pomôže s výberom ďalších titulov. Rovnako budete spojení s priateľmi čitateľmi a môžete sa nechať inšpirovať tým, čo čítajú oni. Na goodreads je možnosť zadať si na každý rok osobnú výzvu, koľko kníh chcete prečítať.

Ak sa chcete čítaním aj niečo naučiť, vytvorte si zoznam rôl, ktoré v živote máte (otec, zamestnanec, podnikateľ…) a zručností, ktoré potrebujete, aby ste ich zvládli. Nájdite také knihy, ktoré vám ich pomôžu rozvíjať.

Prípadne sa inšpirujte tým, čo čítajú úspešní ľudia ako Bill Gates či už spomínaný Elon Musk.

Knihy sú dostpné bez ohľadu na cenu

Zdajú sa vám knihy v kníhkupectvách drahé? Skúste alternatívne zdroje. Okrem spomínaných voľne dostupných e-kníh existujúce na e-knihy rôzne zľavy. Portály ako Bookbub.com môžu prísť vhod.

Na Facebooku je viacero skupín, kde si ľudia vymieňajú, požičiavajú alebo predávajú knihy ako napríklad „Knihy na predaj, kúpu alebo výmenu“ alebo “Predám / darujem knihy a učebnice“. Nebojte sa navštíviť ani kníhkupectvá s lacnými knihami.

Chcete sa dozvedieť viac o budovaní zdravých návykov? Prečítajte si minulé články z tohto seriálu:

Autor publikuje aj na: andrejkamensky.wordpress.com

 

Inštitút stresu – stres audit, poradenstvo, relaxačné tréningy, analýzy.

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach