Aký dlhý spánok potrebujú ženy na to, aby si zachovali zdravie a energiu? A prečo vlastne ženy potrebujú viac spánku ako muži? Prečítajte si o súvislostiach medzi multitaskingom, spánkom a zdravím. 

Každý deň na človeka čakajú desiatky povinností a úloh. Efektívny multitasking (s dôrazom na slovo efektívny) je úžasná zručnosť. Žiaľ, často si kvôli povinnostiam skracujeme spánok, k čomu sa následne pridružuje vyčerpanie a stres.

Mozog potrebuje regeneráciu

Jedna z hlavných funkcií spánku je, že si počas neho oddýchne mozog. Čím viac zaťažujete mozog počas dňa, tým viac potrebuje času na regeneráciu, teda tým viac spánku. Profesor Jim Horne, autor výskumu a riaditeľ Sleep Research Centre at Loughborough University, vysvetľuje:

„Ženy majú tendenciu k multitaskingu – robia veľa naraz a sú flexibilné – preto využívajú viac aktuálnej kapacity mozgu. Kvôli tomu potrebujú viac spánku ako muži. Muži, ktorých práca je zložitá, obnáša veľa rozhodovania a laterálneho myslenia (kreatívne, neobvyklé), takisto potrebujú viac spánku ako priemerný muž – aj keď pravdepodobne to ešte stále nie je toľko ako u ženy.“

multitasking

Efektívny multitasking je skvelý. Často ale privedie človeka k vyčerpaniu. (obr. brainscape.com)

Spánok – koľko ho potrebujeme?

Odporúčaná dĺžka spánku pre dospelého človeka sa pohybuje medzi 6-8 hodín. Vedci zistili, že ženy potrebujú priemerne o 20 minút viac spánku ako muži. Svoj ideálny čas si musí nájsť každá žena sama. Samozrejme, následne sa musí v množstve povinností pokúsiť, vybojovať si pre seba čas na kvalitný spánok.

Prečítajte si tiež článok: 5 typov potravín, ktoré spôsobujú telu stres

Málo odpočinku ničí zdravie

Výskum preukázal aj ďalší zaujímavý výsledok. A síce, že málo odpočinku má horší vplyv na zdravie žien, ako na zdravie mužov. Týka sa to spektra ochorení ako napríklad kardiovaskulárne problémy, diabetes mellitus (cukrovka), depresie, stres a úzkosti.

Zažívate stres, vyčerpanie, potrebujete sa poradiť? Vyberte si z našich služieb.

 

Zdroje: davidwolfe.com, dailymail.co.uk
Zdroj tit. obr.: basicknowledge.com

 

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach