Priali by ste si byť odvážnejší? „No popravde, odvaha nie je výsada super hrdinov,“ hovorí spisovateľka Polly Morland. Existuje mnoho spôsobov, ako môže aj ten najmenej smelý človek prekonať svoje strachy. Prinášame vám preklad jej príbehu zo stránok psycologies.co.uk .

Pred štyrmi rokmi som zrazu stratila trpezlivosť s tým, že som uväznená vo svojej vlastnej úzkosti, a že nekončiaci zoznam rôznych malých a pretrvávajúcich obáv ma drží mimo života, aký by som chcela žiť. Nastal čas, keď som sa rozhodla, že sa stanem odvážnou.

odvážna žena

Tak som opustila svoje zamestnanie a počas nasledujúcich 18 mesiacov, som sa rozprávala s viac ako stovkou úžasne statočných mužov a žien. Pýtala som sa ich na odvahu a to, čo mi povedali, zmenilo moje myslenie. Som rada, že mi pomohli stať sa statočnejšou, a môže to zafungovať aj u vás. Takže tu sú niektoré z vecí, ktoré som sa naučila:

  1. Prekonajte myšlienku, že odvaha je o nebojácnosti. Nie je. Každý, s kým som rozprávala, aj ľudia, ktorí robili naozaj extrémne veci, prekvapivo rozprávali o strachu. Je to emócia, ktorú títo ľudia poznajú veľmi dobre. Ich tajomstvo na odvahu nie je o tom, ako sa vyhnúť strachu, ale ako ho spracovať.
  2. Trénujte. Najprv som si myslela, že odvaha je vrodená, proste človek buď je alebo nie je odvážny. Ale teraz si uvedomujem, že mnoho zložiek odvahy sa dá naučiť. A podobne ako pri každom získanom správaní, trénovať-trénovať-trénovať, to je celý rozdiel. Začnite a vytrvajte.
  3. Oprite sa o svojich priateľov. Začala som si uvedomovať, že mať odvahu je rovnako infekčné ako mať obavy. A odvaha je dostupnejšia, než si myslíme. Čerpajte odvahu od ostatných a nechajte aj ich, aby načerpali silu z vás. Ste v tom spoločne.
  4. Ak si nie ste istí, predstierajte. Ak chcete byť odvážnejší a bez strachu, predstierajte, že už takými ste. Znie to ako klišé z motivačnej knihy, ale na počudovanie, to funguje.
  5. A dýchajte. Čudovali by ste sa, koľko ľudí sa vo vypätých situáciách spolieha na niekoľko pomalých nádychov, aby sa dostali späť do rovnováhy. Hovorili mi o tom vojaci v boji, ale aj operní speváci pred vystúpením. Tiež povrazolezec, pracujúca matka,… Všetci využívajú úžasnú silu pokojného stíšenia a zamerania sa na svoj dych.

 

Zdroj: psychologies.co.uk
Zdroj obr.: firefliesblog.com, greggdennington.com

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach