Viete, čo sú to  „neoprávnené úlohy“? Ak je ich veľa, človek zažíva prepracovanie a zníženie sebahodnoty. Cez príbeh bývalého úspešného obchodníka pochopíte, ako tieto úlohy vznikajú a kam vedú.

Vytvoriť si v práci chvíľu na vydýchnutie a zastavenie, je niekedy rovnaké ako snažiť sa zoskočiť z rozbehnutého kolotoča. Jedným z dôvodov môžu byť aj tzv. neoprávnené úlohy (illegitimate tasks). V našej dobe zameranej na výkon, je na zamestnancov kladených viac a viac úloh. Z toho vyplývajú nadčasy, či požiadavky byť k dispozícii 24/7.

Ako vyzerajú neoprávnené úlohy

Nedávna štúdia (Semmer et al., 2015) uvádza, že neoprávnené úlohy môžu byť významným zdrojom pracovného stresu. Tieto úlohy definovali ako „úlohy, o ktorých si zamestnanci myslia, že by ich nemali vykonávať“.

Úlohy sú pracovníkmi často vnímané ako neopodstatnené a mimo ich pracovnej náplne. Príkladom môže byť personalistka, ktorá má zrazu chodiť na poštu a voziť nadriadeného na stretnutia. Alebo obchodný zástupca malej firmy, ktorý by si mal sám vymaľovať svoju kanceláriu. Tieto neoprávnené úlohy často vznikajú z dôvodu, že zamestnávateľ chce ušetriť peniaze, čas a vyťažiť zo zamestnanca čo najviac. V skutočnosti však pridaná záťaž vytvára stres.

work end

Skôr ako by mal človek vymaľovať kanceláriu, a iné nezmyselné úlohy, radšej z práce odíde. (obr. thenewslens.com)

 

Realizujeme merania stresu pre organizácie aj jednotlivcov. Napíšte nám.

Príbeh, ktorý vám môže byť povedomý

Roman bol výborný obchodník. Nemal problém pracovať 10-12 hodín denne.  Stalo sa ale, že jeden z jeho kolegov prestal plniť plány, a šéf požiadal Romana, aby išiel s týmto kolegom na niekoľko dní do terénu, a sledoval, ako pracuje. Roman sa snažil ohradiť, že to značne ovplyvní jeho vlastný pracovný deň a výkon, a v konečnom dôsledku “to nie je jeho práca”. Manažér ho odbil slovami, že nemá čas to viac rozoberať, a bude potešený, keď bude súhlasiť. Je to predsa iba na pár dní, a spoločnosť to „niekedy v budúcnosti ocení.”

Roman bol situáciou rozčarovaný, a hanbil sa pred kolegami priznať, že by sa mal stať šéfovým poskokom, či donášať veci na kolegu. Keď prišiel domov a povedal to žene, povedala mu, že bude lepšie, ak to urobí. Nechce predsa prísť o dobre platenú prácu. Niekoľkokrát sa pohádali. Roman ale stále trval na tom, že šéf mu určil túto úlohu, pretože k nemu nemá žiadny rešpekt, podceňuje jeho prácu a neváži si ho ako dobrého obchodníka.

Úlohu splnil, ale prestal dobrovoľne pracovať nadčasy. Kolegom a priateľom otvorene hovoril, že bude pracovať „iba“ 8 hodín, pretože tak či tak nie sú oceňované jeho obchodnícke zručnosti. Šéf mu skúšal podsunúť ešte niekoľko neoprávnených úloh, ktoré mu vytvárali časový stres a podkopávali sebahodnotu, keďže boli mimo jeho pracovnej náplne. A Roman, voľakedy obchodník so skvelými výsledkami, po pár mesiacoch odišiel zo spoločnosti ako vyhorený a znechutený zamestnanec.

„Neoprávnené úlohy vysielajú jasný signál o neúcte, ktorá predstavuje potenciálnu hrozbu pre sebaobraz.“  (Semmer, 2015)

Neubudne z nás, ale problém začína

Samozrejme, každý niekedy robíme veci navyše, a môže to byť prínosné osvieženie pracovného dňa. Problém to začína byť, ak neoprávnené požiadavky:

  • degradujú prácu zamestnanca,
  • mení sa tak jeho postoj k práci,
  • v konečnom dôsledku to ovplyvňuje jeho výkon

Problémom je, že takéto „službičky“ menia spôsob, akým o sebe človek rozmýšľa. Často je to pocit poníženia či nespravodlivosti.

neoprávnené úlohy

Neoprávnené úlohy vysielajú jasný signál o neúcte.   (obr. movinghat.co.uk)

Z pohľadu zamestnanca je to nespravodlivé

Zamestnanci majú tendenciu vnímať tieto úlohy ako neférový krok.  Zamestnanec bol predsa prijatý na určitú prácu, ktorú má/mal by mať definovanú v popise pracovnej činnosti. Ak má človek robiť prácu naviac a mimo svojej oblasti bez toho, že by boli zaplatený, je to jednoducho nespravodlivé.

Príbeh obchodníka Romana začal relatívne nevinnou požiadavkou a končil odchodom zamestnanca. Žijeme rýchlu dobu, s vysokými nárokmi a snahou vyťažiť čo najviac. Výsledkom je, že sa nepozastavujeme nad tým, ak niekto trávi v práci 12 hodín, a už vôbec nie, ak plní úlohy, na ktoré ani nebol prijatý.

Zažívate v práci stres? Pozrite si ponuku našich služieb, alebo nás priamo kontaktujte.

 

Zdroj: voľne podľa psychologytoday.com

Autor: Martina Kováčová

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach