Čo sa dá robiť v situácii, keď máte pekný deň a zrazu sa objaví niekto, kto vám ho svojim negativizmom úplne pokazí? David Pollay opísal, ako funguje „zákon smetiarskeho auta“.


David Pollay, jeden zo známych odborníkov na poli pozitívnej psychológie, napísal knihu Zákon smetiarskeho auta, v ktorej tvrdí, že mnohí ľudia sú presne ako smetiarske autá. Negatívni ľudia v sebe hromadia sklamanie, intrigy, závisť, hnev,… Jednoducho odpad, ktorý nevedia spracovať.

Hľadajú miesto na vyloženie

Títo ľudia sa pohybujú sa v spoločnosti plní „smetí“. Ich kapacita sa postupne napĺňa a oni hľadajú miesto, kde by tento svoj náklad vysypali. Nahromadeného odpadu je predsa potrebné sa zbaviť.

Miestami vykládky sú často ľudia v najbližšom pracovnom alebo súkromnom okruhu.  Ak máte vo svojom okolí takýchto ľudí, je len na vás, ako sa k situácii postavíte. Dovolíte aby niekto vysypal svoje „smeti“ na vás alebo nie? David Pollay v takýchto prípadoch odporúča: „Neberte to osobne, usmejte sa, buďte prajný a choďte ďalej.  Verte, budete šťastnejší.“

negativni-ludia

Neberte to osobne, usmejte sa… Verte, budete šťastnejší. (obr. uhdwallpapers.com)

Čo môžete urobiť pre seba

Keď si uvedomíte, prečo sa negatívni ľudia tak správajú, pomôže vám to, lepšie ich porozumieť a získať nadhľad. Samozrejme, potrebujete si zachovať svoj pokoj a rovnováhu. Nestačí byť voči negatívnym ľuďom neutrálnym. Ako byť vo svojom živote šťastnejší, a pestovať si také zvyky a postoje, aby ste sa aj vy raz nestali smetiarskym autom?

David Pollay reflektuje tieto otázky a ponúka alternatívu v podobe troch (jednoduchých) zásad:

  1. Nachádzajte radosť v každodenných aktivitách
  2. Robte to čo máte radi, čo vás napĺňa
  3. Meňťe sa a pracujte na sebe

Nepotrebujete stratégiu, ale odhodlanie

Odhodlanie robiť niečo so svojim životom, je rozhodnutím pre zmenu. David Pollay uvádza, že štastní ľudia každý deň vedome vyvíjajú úsilie o pozitívny vplyv správnym nastavením mysle. Nechávajú odísť negatívne emócie vyvolané v rodine alebo spolupracovníkmi. „Nepotrebujete do detailov premyslenú stratégiu, potrebuje dnes začať realizovať nejaké kroky a zajtra znovu začať.“ David Pollay.

Negatívni ľudia v práci

Je ťažké robiť niečo, čo milujete, ak máte vrcholne nepríjemného kolegu. Dať výpoveď môže byť riešením, ale kto vám zaručí, že v ďalšej práci nájdete to čo máte radi, vašu vášeň? Pollay odporúča v prvom rade znovu objaviť, čo vás robí šťastnými. Nedávajte výpovede, nerezignujte. Skúste niečo iné. Sľúbte si, že prežijete rok v plnosti. Zavrite kalendár, vedome si vytvárajte pár minút denne venovaných novým i známym záujmom, ktoré by vás mohli napĺňať. Rozvíjajte sa a záujmy pretavujte do koníčkov a konkrétnych aktivít, ktoré vás tešia.

Máte vo svojom okolí ľudí, ktorí Vás trápia? Alebo máte pocit, že možno ste takým „negatívnym“ človekom Vy sami? Pozrite si naše poradenské služby. Radi Vám pomôžeme.

 

Zdroj: Pollay, J. D. 2012. The Law of the Garbage Truck: How to Stop People from Dumping on You. New York: Sterling Publishing. 256 s. ISBN 1454905182
Zdroj tit. obr: www.bbc.co.uk

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach