Stres je počas pracovného týždňa nutnosťou, pretože sa stále púšťame do nových úloh, tlačí na nás vedenie, práca kolegov je viazaná aj na naše dodržanie termínov. Ale v rámci voľného času je stres našou dobrovoľnou náplňou dňa.

V práci nás poháňa stres, za ktorým je túžba, aby sme boli ocenení, úspešní, a samozrejme, práca nám dáva istotu finančného príjmu. Čo nás ale ženie k tomu, že sa dokážeme stresovať aj počas víkendu a voľných dní? Nebude sa to čítať ľahko, ale za víkendový stres, podobne ako za mnohé veci v živote, si môžeme len a len my sami.

Chceme byť dôležití alebo zmysluplní?

Možno si všetkými povinnosťami, ktoré natlačíme do víkendu, chceme udržať pocit, že sme dôležití, že sme najlepšie matky, dokonalí rodičia alebo aktívni mladí ľudia. A možno sa tým iba vyhýbame myšlienkam o zmysle toho, či sme spokojní v práci, či žijeme tak, ako sme si predstavovali, a či je náš život naplnený zmysluplnosťou.

Témou zmysluplnosti sa zaoberal psychológ Viktor Frankl, ktorý na základe toho, že prežil koncentračný tábor, vyvinul logoterapiu. Je to psychoterapia, ktorej hlavnou témou je túžba po zmysle života. U svojich klientov odsledoval zvláštne stavy počas víkendov a nazval ich nedeľné neurózy. Podľa neho nám práca a stereotyp cez týždeň umožňujú zabudnúť na našu vnútornú prázdnotu, ktorú nám pripomenie víkend. Cez víkend je viac času na premýšľanie a bezvýznamnosť zasahuje ľudí veľkou silou. Tento stav vystihuje známy citát:

„Ľudia túžia po nesmrteľnosti a pritom nevedia, čo majú robiť, keď v nedeľu prší.“

Nabitý program = víkendový stres

Víkendový stres navyše zvýrazňuje stiesnený časový priestor. Počas týždňa mnoho vecí nestíhame, a duši sa uľaví, keď si povieme „urobím to cez víkend“. A potom, z toho vyplynie, že cez víkend máme ešte nabitejší časový plán ako cez pracovný týždeň. Okrem práce, ktorú sme si odložili na víkend, máme od víkendu veľké očakávania v rámci súkromného života.

Chceme si zašportovať s kamarátmi, ísť s deťmi na výlet, poobede absolvovať rodinnú oslavu. Do toho všetkého by bolo dobré upratať, urobiť väčší nákup na celý týždeň, opraviť skriňu, napiecť, kúpiť gauč,  … zachrániť svet.

activities

Nabitý program aj cez víkend prináša stres. (obr. seenheardknown.com)

Ku koncu života nikdy nebudete ľutovať, že ste neabsolvovali ešte jednu udalosť, že ste nevyhrali ešte jeden spor, či neuzavreli ešte jednu záležitosť. Budete ľutovať čas, ktorý ste mohli stráviť so svojim manželom, dieťaťom alebo priateľmi.“  – Barbara Bush –

víkendový stres

Víkend by mal byť čas na oddych a zastavenie. (hollywoodreporter.com)

Do víkendu musíme zaradiť relax, inak sa dostaneme do začarovaného kruhu únavy, pocitov nedocenenia a neschopnosti.

Ak ste našli rovnováhu medzi povinnosťami počas víkendu, dokážete oddychovať, ale zároveň nie ste frustrovaní z toho, že „nič nerobíte“, dosiahli ste naozajstný úspech.

Ak cítite, že neviete vypnúť, nájsť si čas na relax alebo ste dlhodobo v strese, kontaktujte nás.

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach