Karoshi často postihuje relatívne mladých, inak zdravých ľudí, ktorí  žijú rýchlym životným tempom, pracujú nie v práve vysnívanej práci, bez oddychu.

Pocítili ste už niekedy bolesti hlavy po tom, ako sa vám v práci nedarilo alebo ste mali stuhnuté ramená po skritizovaní šéfom? Ak áno, asi tušíte, že pracovný stres môže ovplyvniť naše zdravie. No bohužiaľ, môže spôsobiť aj smrť. Japonci  tento jav nazvali výazom karoshi, čo sa zvyčajne prekladá ako smrť prepracovaním.

Od roku 1987 japonské Ministerstvo práce začalo zbierať štatistické údaje o smrti z prepracovania . Odvtedy odhadujú japonské úrady približne 10 000 prípadov karoshi každý rok! Niektorí právnici a odborníci dokonca tvrdia, že počet úmrtí na karoshi sa v Japonsku rovná alebo dokonca až prevyšuje počet smrteľných dopravných nehôd za rok.

burn out, prepracovanie, pracovny stres

Kedy vám naposledy doktor odporučil zmierniť pracovný stres? (obr. nyuhbalivillas.com)

Čo sa deje v tele pri úmrtí na karoshi?

Karoshi je súhrn fyziologických zmien, ktoré sú často podmienené chronickým stresom. Tieto fyziologické zmeny obvykle vedú buď k infarktu, alebo k mŕtvici. Tie sú, s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené  opakovaným spúšťaním stresovej reakcie, ktorá aktivuje sympatický nervový systém. Následkom je  nárast krvného tlaku, tepu a extrémne „vystresovanie“ kardiovaskulárneho systému.

Väčšina obetí karoshi sa tesne pred smrťou sťažuje na rôzne kombinácie závrate, nevoľnosti, silných bolestí hlavy a žalúdka. V 95%  karoshi prípadoch, smrť nastáva v rozsahu 24 hodín od návalu závažných symptómov.

Znie Vám niektorý z týchto príznakov povedome? Pokiaľ áno, počúvajte Vaše telo , ktoré sa vás snaží varovať pred poškodením zdravia! Inštitút stresu – poradenstvo v oblasti stresu.

Smrť z prepracovania v USA

Japonci nie sú jediní, kto je týmto fenoménom ohrozený. Hoci je väčšina údajov o smrti z prepracovania  z Japonska, Medzinárodný úrad práce uverejnil štatistiku, že USA Japonsko ďaleko presahuje. Americkí lekári a vláda ešte musia uznať karoshi ako jednoznačné ochorenie, natoľko bez toho sa ťažko určuje počet úmrtí vplyvom pracovného stresu, ale každopádne má za následok zdravie mnohých. Ktovie ako je to u nás.

karoshi, pracovný stres

Karoshi ohrozuje hlavne tých, ktorí si nedoprajú odpočinok.   (obr. readygophysio.com)

Kto je náchylnejší?

Jeden z piatich Američanov prišiel do práce aj napriek tomu, že bol chorý, zranený, alebo bol po návšteve lekára. Rovnaký druh pracovného nasadenia drží asi tretinu Američanov, ktorí si pri zdravotných problémoch nevybrali dovolenku. Táto neschopnosť využiť dovolenkový čas, je skutočne preukázanou predispozíciou pre skorú smrť.

Ľudia, ktorí si neboli schopní vybrať dovolenku mali o 21% vyššie riziko úmrtia z rôznych príčin a o 32% väčšiu pravdepodobnosť vzniku infarktu. Taktiež u rozčarovaných, vyhorených zamestnancov bolo o 79% viac srdcových ochorení ako u tých, ktorí mali svoju prácu radi.

A ako ste na tom vy? Máte Vašu prácu radi, alebo Vás naopak zabíja?

 

Zdroje: psychologytoday.com, theguardian.com, fortune.com, Psychosomatic Medicine

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach