Štastie si nekúpiš za milión, spieva sa v legendárnom českom hite. Ak hľadáte šťastie, mali by ste sa vybrať do Fínska. Najnovšie prieskumy hovoria, že práve v tejto severskej krajine žijú najšťastnejší ľudia.

Tohtoročný prieskum svetového šťastia World Happiness Report 2018 korunoval Fínsko ako krajinu, kde šťastie doslova prekvitá. V tesnom závese za krajinou tisícich jazier sa umiestnilo Nórsko, Dánsko, Island, Švajčiarsko a Holandsko. Severské krajiny majú nízku mieru korupcie a, naopak, vysokú dôveryhodnosť v prácu polície a politikov, pýšia sa stabilitou, bezpečnosťou a sociálnym programom. Aj to je odpoveď na to, prečo práve Fínsko či iné škandinávske krajiny patria medzi najšťastnejšie.

Kde sa v prieskume umiestnilo Slovensko?

Vyspelé krajiny ako USA či Japonsko síce ovplývajú bohatstvom, no nie šťastím. V prvej desiatke šťastných národov sa umiestnili aj Kanaďania, Novozélanďania, Švédi, Austrálčania. Slovensko obsadilo v tomto rebríčku 39. miesto, naši bratia Česi sa zaradili na 21. priečku a podľa prieskumu týkajúceho sa rokov 2015-2017 sú podstatne šťastnejší ako my.

Naopak, na chvoste šťastia, ktoré bolo merané v rokoch 2015-2017 sa umiestnili štáty ako Taliansko, Thajsko, Ekvádor, Belizé, Lotyšsko, Slovinsko či Rumunsko na 52. mieste.

Šťastie vs. antidepresíva

V štúdii, do ktorej bolo zapojených 156 krajín, sa mimo iného skúmalo aj užívanie antidepresív. V tomto nelichotivom rebríčku vyhrali obyvatelia USA na plnej čiare. Len 13 z 1000 obyvateľov Kórey a Chile priznalo užívanie antidepresív, Slovensko sa v tomto zozname umiestnilo na piatom mieste, tretie bolo Estónsko, štvrté Maďarsko.

Čo ovplyvňuje naše šťastie?

Na naše šťastie majú vplyv kultúrne normy, postoje spoločnosti, no predovšetkým okolie, v ktorom žijeme a kvalita života. Podľa štúdie môžu byť ľudia šťastnejší, ak sa presťahujú tam, kde je index šťastia vyšší. Platí to aj o imigrantoch, ktorí sa výborne cítia napríklad vo víťaznom Fínsku.

Podľa našich skúseností je pocit šťastia predovšetkým o vnútornom prežívaní a nastavení. Niekto môže byť šťastný, že je pekný deň (a nemusí byť slniečkar:-)), iný sa neuspokojí ani s luxusom, ktorý ho môže obklopovať. Nájsť rovnováhu dobrého a zlého a nastaviť sa na šťastie je proces, ktorý si vyžaduje odhodlanie a intenzívnu prácu. Prioritne na šťastie vplýva prežívaný stres. S tým vám môžeme pomôcť v rámci individuálnych konzultácií, merania stresu či relaxačných cvičení.

 

Zdroj foto: Stocksnap.io
Autor: redakcia Inštitút stresu

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach