Leto prešlo a z dovolenky sa stali spomienky. Mnohí z nás celoročne čakali na okamihy kedy sa stratia z dohľadu každodennej rutiny – nech je akákoľvek. Stačí letné dovolenka na to, aby sme nabrali energiu na celý rok?

Pamätáte sa?

Preciťujete každé jedno pohladenie slnka, ktoré je sprevádzané prímorským vzduchom. Predstavte si to. Vytvorte si v hlave obraz seba, ako ležíte na vysnívanom mieste v dokonalom prostredí a cítite každý jeden vnem, aký vám  prostredie ponúka. Zhlboka sa nadýchnite a precíťte celý okamih, ktorý sa vám odohráva v hlave. A to je stále len okrajové zhrnutie a opis dokonalého dovolenkového okamihu. Zastavte sa na chvíľku a skúste zodpovedať na otázku:

„Myslíte si, že na základe každoročnej dovolenky a priemerne dvojtýždňového relaxu ste schopní fungovať ako stroje počas celého roka pod tlakom, ktorý je bežne na vás vyvíjaný?“

Názory na ideálnu dĺžku dovolenky sú rôzne. Niektorí tvrdia, že na skutočný oddych sú potrebné tri týždne bez pracovných povinností. Priemer sa pohybuje okolo 10-14 dní.

Sme zodpovední za …

Vo svete fungujú určité pravidlá, ktoré platia rovnako pre každého. Jedným zo základných  pravidiel je naša zodpovednosť. Sme zodpovední v rodine, pretože zastávame určité roly. Sme zodpovední za ľudí v našom okolí. Ledva čo vykročíme z domu, stávame sa zodpovednými za náš osobný výkon v práci. Sme zodpovední za každý čin, za každé slovo, ktoré vyjde z našich úst. Sme zodpovední za všetko. A toto je len štipka z toho všetkého diania v našom živote, ktoré pomaličky, ale isto pridáva na stupnici nášho stresu a vyčerpania.

Nádych

Telo nie je stroj. Niekto si to uvedomuje, niekoho jeho lekcia o hodnote zdravia ešte čaká. Svet je postavený na maličkostiach. Na detailoch. A práve tieto maličkosti nám môžu niekedy pomôcť viac, ako si dokážeme predstaviť. Jednou z takých maličkostí je práve obyčajné nadýchnutie. Práve ten hlboký nádych, ktorý sme mali vykonať v úvode, aby sme precítili našu predstavu. Niekedy naozaj stačí tak málo. Úplne jednoduchý úkon, akým je zastaviť sa a len sa nadýchnuť. Zhlboka a bezmyšlienkovite.

dovolenky

Stačí len zastaviť a nadýchnuť sa. (obr. sharonkayfitness.com)

Skúste to aplikovať vo svojom živote. Skúste to počas dňa, keď budete mať plné zuby všetkého. Keď budete nahnevaní na šéfa, či zúfalí z konania ľudí, ktorých máte na zodpovednosť. Skúste to, keď budete vyčerpaní z bežného stereotypu, kedy sa budete cítiť, akoby ste stáli nad priepasťou, na konci ktorej je jedna veľká neznáma.

Aká je odpoveď na otázku z úvodu: „kde je energia z dovolenky? Letná dovolenka vás energizovala, ale opäť sa vrátite len do kolobehu, kde týždne a mesiace nie je priestor ani na ten hlboký nádych. Opäť sa dostávame k starému dobrému pravidlu, kedy menej je viac. A práve pravidelné pauzy v priebehu rozlietaného týždňa môžu byť často práve tou správnou voľbou pre nás, aby sme predchádzali stavom maximálnej vyčerpanosti.

Zažívate dlhotrvajúci stres, a chcete pracovať na lepšom zvládaní? Naše služby pre Vás: Stres audit. Poradenstvo.

 

Zdroj tit. obr.: theodysseyonline.com 

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach