V predstavách je všetko tak krásne a jednoduché. Stačí si predsa len vybrať kam, potom sa zbaliť a, hurá, čaká nás dovolenka. Ale čo keď…?

Príbeh prvý

O dovolenke snívate od februára. Dva mesiace s manželkou vyberáte vhodnú destináciu, po nekonečných rozhovoroch a stále častejších hádkach, ste sa konečne rozhodli a zakúpili pobyt v krásnom rezorte. Nie je to podľa vašich predstáv, ale už nemáte energiu sa s ňou ďalej dohadovať.

Čas dovolenky sa blíži a doma stúpa napätie. V práci vám, navyše, horia termíny, nestíhate a najviac zo všetkého si prajete pokoj a ticho. Žiaľ, viete, že ten vás nečaká ani na dovolenke. Manželka vybrala destináciu, v ktorej bude rušno a teší sa na nočný život a diskotéky. Každým dňom ste nervóznejší, s manželkou sa po príchode z práce hádate už vo dverách. Najradšej by ste na žiadnu dovolenku nešli.

dovolenka hádka

Napätie pred dovolenkou stúpa, komunikácia upadá. (obr. jmcooper.net)

Dovolenka, po akej túžite

Uvedomujete si, že ste jej to mali povedať už dávno. Nechcete tráviť dovolenku pri mori a už vôbec nie obklopený kopou ďalších turistov. Neznášate rušné miesta, príšerné teplo a ležanie pod slnečníkom. Túžite ísť do hôr, úplne sám, oddýchnuť si v tichu a v prírode. Čakali ste, že manželka na to príde sama, veď ste jej to predsa naznačovali. Ale neprišla a nakoniec je všetko podľa nej.

Čo s tým?

Na tom, že dovolenku vníma každý z partnerov odlišne, nie je nič nezvyčajné. Ani nie tak odlišné názory, ako skôr nevyjasnené a nedostatočne odkomunikované predstavy partnerov dokážu spôsobiť problémy. Čo sa s tým dá urobiť? Skôr, ako sa začnete s partnerom alebo partnerkou rozprávať o dovolenke, skúste si obaja dopriať čas každý osamote a zamyslieť sa nad tým, čo od dovolenky očakávate. Nezameriavajte sa na konkrétne predstavy, kde ísť a čo tam robiť. Ale skôr na hodnoty a kvality:

  • Čo od dovolenky očakávam?
  • Čo je pre mňa dôležité?

(Odpovede bývajú rôzne: pokoj, ticho, zábava, dobrodružstvo, objavovanie, samota, kreativita, spoločnosť, rôznorodosť a ďalšie.)

Potom sa spolu porozprávajte o tom, čo je pre každého z vás dôležité. Ak jeden povie, že je preňho najdôležitejšie ticho a samota a druhý chce dobrodružstvo a zábavu, skúste spoločne hľadať možnosti, ako by sa dali obe veci skombinovať. A ak sa nedajú, čo je možné urobiť, aby ste obaja boli spokojní? V celom procese je dôležité, aby sa obaja partneri dozvedeli o predstavách toho druhého a vzájomne akceptovali, že aj jeden aj druhý má právo zažiť takú dovolenku, po akej túži.

mesto zeleň

Rušné mesto alebo pokojná príroda? Každý má právo na dovolenku, po akej túži. (obr. 500px.com)

Príbeh druhý

Kufre zbalené, ani sa vám veriť nechce, že tentoraz ide všetko tak ľahko. Dokonca aj váš manžel má vynikajúcu náladu, deti spolupracujú a vy s úsmevom sadáte do auta. Dovolenka môže začať.

Jazda ubieha bez problémov, deti spia, s manželom sa rozprávate o tom, ako super ste tento rok zvládli prípravy. Až kým si od manžela nevypočujete vetu: „Miláčik, si rada, že vás tento rok beriem k moru?“ Najprv máte pocit, že zle počujete, ale manžel pokračuje a vysvetľuje vám, že len vďaka nemu si môžete tento rok užiť more. Po šiestich rokoch na materskej vám to nepadne celkom dobre. Zbytok cesty mlčíte. A urazená mlčíte aj nasledujúce dni. Takto ste si to naozaj nepredstavovali. S manželom sa začnete rozprávať dva dni pred koncom pobytu. Aspoň ten posledný ste sa stihli uzmieriť.

Ako tomu predísť?

Všimli ste si tie narážky už dávno predtým, ale neriešili ste to. Teraz vám to prišlo ľúto, lebo toto mala byť vaša vytúžená dovolenka. Čas, kedy bude všetko úžasné. Ale nie je. Čakali ste, že aspoň na dovolenke bude iný. Ale nie je. Ako tomu predísť?

Predstavte si, ako sa chystáte na dovolenku. Vytiahnete kufre a rozmýšľate, čo zabaliť. Čisté alebo špinavé prádlo? Samozrejme čisté, nechcete predsa na dovolenke tráviť čas praním. A tak isto by to malo byť aj s nami. Oveľa skôr ako začneme vyťahovať pred dovolenkou kufre (a nielen vtedy), skúsme riešiť to, čo nás vo vzťahu trápi a spýtajme sa sami seba:

  • Je niečo nevyriešené medzi mnou a partnerom/partnerkou?
  • Ako by som to chcel/chcela mať?
  • Ako si predstavujem náš vzťah, našu vzájomnú komunikáciu?

 

Porozprávajte sa o tom skôr, ako vyrazíte na dovolenku. Pretože, čo si na dovolenku donesiete, to tam budete mať. Ak si donesiete frustráciu, budete ju tam mať, ak nespokojnosť, tiež ju tam budete mať. Ale ak si donesiete pohodu v sebe a vo vzťahoch, o to väčšia je pravdepodobnosť, že aj dovolenka bude pre vás a vašich blízkych príjemne stráveným časom.

pár na pláži

Čo si na dovolenku prinesiete, to tam budete mať.    (obr. pexels.com)

Dovolenka nie je únik z reality

Dovolenku si zvykneme zamieňať s únikom pred sebou samými a pred problémami, ktoré máme. Dovolenka sa potom stáva náplasťou na náš nespokojný život. Myslíme si, že vypadnúť na týždeň-dva nás zachráni. Ale je to len nálepka a to, čo sa pod ňou skrýva, zostáva. Či už sú to problémy vo vzťahoch, vnútorná nespokojnosť, ale aj práca, do ktorej neradi chodíme. Dovolenka možno na chvíľu odpúta našu pozornosť, ale nedokáže vyriešiť problém samotný.

Máte problémy, o ktorých by ste sa chceli porozprávať? Kontaktujte nás

Prajem nám všetkým, aby dovolenka nebola únikom od toho, čo žijeme v bežnom živote, ale aby bola časom oddychu a načerpania nových síl. 🙂   -Martina-

 

Tento článok pre Vás napísala koučka Martina Kusenda.

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach