Prečo je začiatok vzťahu intenzívny? Môže vášnivá láska pretrvať aj po niekoľkých rokoch vzťahu? Ako dosiahnuť, aby to bola dlhotrvajúca láska? Na tieto a ďalšie otázky odpovedáme v  článku. Prinášame tiež tipy, ako si aj počas stresového obdobia udržať a budovať vzťah.

Prečo sa hovorí, že láska je návyková

Pokiaľ premýšľame nad milovanou osobou, obzvlášť na začiatku vzťahu, naše telo uvoľňuje chemické látky, ktoré spôsobujú  podobný pocit ako narkotiká. Popri tom  máme aj zvýšené vylučovanie stresového hormónu, ktorý zvyšuje tep a krvný tlak. Ten dodáva milencom podobný efekt ako silno návykové stimulanty, ako napríklad metamfetamín.

Láska, ktorá pretrvá roky

Môže byť niekto šialene zamilovaný do partnera aj po 10 alebo 20 rokoch spoločného partnerstva? Na túto otázku odpovedali vedci pomocou sledovania systému mozgovej aktivity u dlhodobo zamilovaných párov v porovnaní
s čerstvo zamilovanými. Zistili, že aj v dlhodobých vzťahoch môže stále pretrvávať intenzívna, vášnivá romantická láska.

dlhotrvajúca láska

Pocit intenzívnej lásky je možný aj po rokoch vzťahu. (obr. cdn.lifedaily.com)

 

Dlhotrvajúca láska – ako si ju udržať?

Výsledky odhalili fascinujúce zistenia, ktoré  napomáhajú k udržaniu trvalej lásky. Kľúčom k pochopeniu toho, ako si udržať dlhodobú romantickú lásku, je poznať jej princípy aj z hľadiska vedy. Vedci sa zamerali na oblasť mozgu, ktorá je bohatá na dopamínový systém odmien. Zistili, že pre náš mozog je dlhotrvajúca láska niečo, čo stimuluje tento systém. Ako na to?

Blízkosť – Romantická láska je túžba spojiť sa s druhým, mať blízky vzťah k jednému partnerovi a správať sa tak, aby bol šťastný, a tým s ním udržiavať blízkosť a jednotu.

Sex – Mnoho ľudí sa pýta, či je možné udržať sexuálny záujem a frekvenciu styku počas dlhého vzťahu. Áno, je to možné. A dokonca páry s dlhodobou romantickou láskou majú veľkú sexuálnu aktivitu.

Výskum tiež ukázal, že spojenie s partnerom redukuje bolesť a stres. Taktiež, že pocit bezpečia a ochrany je dôležitým kritériom pre dlhodobý vzťah.

Ak máte otázky na tému vzťahov alebo stresu, kontakujte nás. Radi vám odpovieme.

 

dlhotrvajúca láska do staroby

Pocit bezpečia – jeden zo základných kameňov, aby to bola dlhotrvajúca láska. (obr. destinationfemme.com)

Aby sme neostali iba v rovine teoretickej a neurologickej, prinášame aj niekoľko rád, ako spoločne  čeliť stresovým situáciám a ako si vybudovať šťastný vzťah:

  • Poskytujte si bezpečie – Človek sa potrebuje cítiť chránený emocionálne, mentálne i fyzicky. Je úžasné mať partnera, ktorý nám v ťažkých chvíľach pomôže upokojiť sa a ktorý nám dodá pocit bezpečia.
  • Oslavujte maličkosti– Veľa z nás sa večer vráti z práce a spustí spŕšku negativity, ktorá sa nazbierala počas dňa. No zabúdame na maličkosti každodenného života, ktoré sa nám vydaria. Podporujte sa navzájom, aby ste videli veci, ktoré sa vám podarili a hovorte o nich!
  • Buďte pružnými – V čase, keď čelíme stresu, sa prirodzene stávame rigidnejšími a nemáme záujem o zmeny. No práve toto je ten čas , kedy by sme sa v partnerstve mali snažiť o flexibilitu. Doteraz ste neumývali riad? Pomôžte si navzájom a umyte ho. Ak váš partner potrebuje poslať list,  ponúknite mu svoju pomoc. Je to taká maličkosť, a predsa dokáže urobiť tak veľa!
  • Dôverujte si – Pokiaľ nedôverujete svojmu partnerovi, všetko sa stáva zložitejším. Poraďte sa a dôverujte mu, že sa bude správať  zodpovedajúcim spôsobom.
  • Naučte sa počúvať – Skúste si sadnúť a načúvať, čo partnera trápi a iba sledujte, ako sa oblak obáv a starostí rozplýva.

 

Zdroj titul. obr: destinationfemme.com

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach