Otázka znie, ako môžeme v rušnom svete plnom termínov, informácií a požiadaviek z okolia opäť obrátiť našu pozornosť do svojho vnútra?
Odpoveď priniesli výskumy, ktoré sa zaoberali pobytom v lese. Špeciálne sa im od 80-tych rokov venujú napríklad v Japonsku. Tu majú dokonca vychádzky do prírody svoj názov – shinrin yoku, čo sa prekladá ako „čerpanie atmosféry lesa“ alebo „lesný kúpeľ“. Tieto štúdie sledovali, ako na človeka vplýva pobyt v lese, zvlášť, ako to vplýva na imunitný systém a stresové hormóny.
U ľudí, ktorí si doprajú lesný kúpeľ:
- sa zvyšuje počet buniek prirodzenej imunity (natural killer cells),
- znižuje krvný tlak,
- redukuje stres, hnev, úzkosť,
- zlepšuje náladu,
- zlepšuje sústredenie (napr. aj u detí s ADHD),
- urýchľuje sa zotavenie po operácii alebo ochorení,
- zvyšuje energia,
- zlepšuje sa spánok.
Jeden víkend = energia na mesiac
Jeden víkend naplno strávený v lesnom prostredí má na organizmus taký vplyv, že ešte mesiac po takomto pobyte máte z čoho čerpať energiu.
Lesný kúpeľ je podľa wikipédie návšteva lesa, kvôli zdravotným benefitom. Tento luxus zahŕňa všetky zmysly a možnosti vnímania:
Dýchanie a vôňa
Stromy a rastliny vylučujú fytoncidy, tzv. rastlinné antibiotiká. Sú to prírodné látky, kt. ničia baktérie a plesne. Pre alergikov je najlepší čas na pobyt v lese tesne po daždi, kedy je vzduch najčistejší.
Dotyky
Zatvorte na chvíľu oči a dotýkajte sa lesa – kôry stromov, kameňov, prípadne sa vyzujte a dajte tak svojej prechádzke úplne nový rozmer.
Počúvanie
Keď ste v lese, prirodzene sa započúvajte do zvukov lesa, vtákov, vlastnej chôdze. Nedávno internet obehla správa o rádiu, ktoré v Českej republike vysiela naživo z lesa. Zdá sa, že ľudia stále viac vyhľadávajú spojenie s prírodou.
Zrak a chuť
Zelená farba je balzam na oči, a keď natrafíte na chutné lesné plody, vaša prechádzka sa stane dokonalou. Odvážnejší si môžu vyskúšať ešte vyšší level vnímania lesa. Zaviažte si oči a les vnímajte iba sluchom a hmatom. Tu je vhodné, aby ste so sebou mali niekoho, kto vás bude sprevádzať a dávať na vás pozor, aby ste sa nezranili.
Choďte do lesa. Pomaly sa prechádzajte. Dýchajte. Otvorte všetky svoje zmysly. Toto je terapia lesom, medicína založená na jednoduchom bytí v lese. Na Slovensku máme ohromné bohatstvo, práve v podobe lesov. Ako dlho to máte do najbližšieho lesa? Inšpirovali sme vás?
Nám v Inštitúte stresu sa nápad a prežívanie „lesného kúpania“ páči. I keď v skutočnosti nejde o žiadnu novinku. Podobne, ako mnohé iné veci, i vnímavý pobyt v lese je vec, ktorú naši predkovia bežne praktizovali, akurát my ju znovu objavujeme.
Prečítajte si náš článok o benefitoch prechádzky: Únava a stres? Toto s vami urobí prechádzka
Ak chcete poradiť v oblasti stresu, kontaktujte nás.
Zdroje: en.wikipedia.org; shinrin-yoku.org
Zdroje obr.: pixabay.com