Otázka znie, ako môžeme v rušnom svete plnom termínov, informácií a požiadaviek z okolia opäť obrátiť našu pozornosť do svojho vnútra?

Odpoveď priniesli výskumy, ktoré sa zaoberali pobytom v lese. Špeciálne sa im od 80-tych rokov venujú  napríklad v Japonsku. Tu majú dokonca vychádzky do prírody svoj názov – shinrin yoku, čo sa prekladá ako „čerpanie atmosféry lesa“ alebo „lesný kúpeľ“. Tieto štúdie sledovali, ako na človeka vplýva pobyt v lese, zvlášť, ako to vplýva na imunitný systémstresové hormóny.

U ľudí, ktorí si doprajú lesný kúpeľ:

  • sa zvyšuje počet buniek prirodzenej imunity (natural killer cells),
  • znižuje krvný tlak,
  • redukuje stres, hnev, úzkosť,
  • zlepšuje náladu,
  • zlepšuje sústredenie (napr. aj u detí s ADHD),
  • urýchľuje sa zotavenie po operácii alebo ochorení,
  • zvyšuje energia,
  • zlepšuje sa spánok.

Jeden víkend = energia na mesiac

Jeden víkend naplno strávený v lesnom prostredí má na organizmus taký vplyv, že ešte mesiac po takomto pobyte máte z čoho čerpať energiu.

Lesný kúpeľ je podľa wikipédie návšteva lesa, kvôli zdravotným benefitom. Tento luxus zahŕňa všetky zmysly a možnosti vnímania:

Dýchanie a vôňa

Stromy a rastliny vylučujú fytoncidy, tzv. rastlinné antibiotiká. Sú to prírodné látky, kt. ničia baktérie a plesne. Pre alergikov je najlepší čas na pobyt v lese tesne po daždi, kedy je vzduch najčistejší.

Dotyky

Zatvorte na chvíľu oči a dotýkajte sa lesa – kôry stromov, kameňov, prípadne sa vyzujte a dajte tak svojej prechádzke úplne nový rozmer.

Počúvanie

Keď ste v lese, prirodzene sa započúvajte do zvukov lesa, vtákov, vlastnej chôdze. Nedávno internet obehla správa o rádiu, ktoré v Českej republike vysiela naživo z lesa. Zdá sa, že ľudia stále viac vyhľadávajú spojenie s prírodou.

Zrak a chuť

Zelená farba je balzam na oči, a keď natrafíte na chutné lesné plody, vaša prechádzka sa stane dokonalou. Odvážnejší si môžu vyskúšať ešte vyšší level vnímania lesa. Zaviažte si oči a les vnímajte iba sluchom a hmatom. Tu je vhodné, aby ste so sebou mali niekoho, kto vás bude sprevádzať a dávať na vás pozor, aby ste sa nezranili.

Lesný kúpeľ je prechádzka kvôli zdravotným benefitom.

Choďte do lesa. Pomaly sa prechádzajte. Dýchajte. Otvorte všetky svoje zmysly. Toto je terapia lesom, medicína založená na jednoduchom bytí v lese. Na Slovensku máme ohromné bohatstvo, práve v podobe lesov. Ako dlho to máte do najbližšieho lesa? Inšpirovali sme vás?

Nám v Inštitúte stresu sa nápad a prežívanie „lesného kúpania“ páči. I keď v skutočnosti nejde o žiadnu novinku. Podobne, ako mnohé iné veci, i vnímavý pobyt v lese je vec, ktorú naši predkovia bežne praktizovali, akurát my ju znovu objavujeme.

Prečítajte si náš článok o benefitoch prechádzky: Únava a stres? Toto s vami urobí prechádzka 

Ak chcete poradiť v oblasti stresu, kontaktujte nás.

Zdroje: en.wikipedia.org; shinrin-yoku.org
Zdroje obr.: pixabay.com

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach