Oslovili ma ľudia z Inštitútu stresu, či by som sa mohla podeliť so svojim príbehom a STRESovými skúsenosťami. Nepíše sa mi o tom ľahko ani dnes, ale súhlasila som.

Volám sa Magdaléna.

Bola som mladá, študentka vysokej školy, keď som prvýkrát pocítila, že so zdravím sa nezahráva. V tom čase som študovala na dvoch vysokých školách, zároveň pracovala ako lektorka cudzích jazykov. Môj deň začínal pracovne ráno o siedmej, odučila som 2 hodiny, išla rovno do školy, o 16-tej som už bola späť v práci, kde som viedla kurzy až do deviatej večer. Víkendy som mala obdobné; buď som sa učila alebo som učila. Takto som fungovala niekoľko mesiacov. Prvé problémy sa objavili už po 3 mesiacoch. Nevedela som si takmer nič zapamätať, bola som vždy unavená, podráždená, pobolievala ma hlava.

Pretty nurse with a headache

Neskôr sa príznaky vyčerpania začali objavovať častejšie. Už to nebolo 2x do týždňa, ale takmer každý deň. Pridružili sa triašky, studený pot, točenie hlavy, závraty, ale vždy som si povedala, že to prejde, len sa potrebujem vyspať. Samozrejme, čas na spánok nebol, iba minimálny a tak som začala do seba nalievať kávu, zajedať sladkosti, ktoré mi na chvíľu dodali potrebnú energiu.
Bola som bledá, kruhy pod očami, bolesti v žalúdku, závraty, migrény ma sprevádzali denno-denne. Až kým telo nevypovedalo a ocitla som sa v záchranke. Začali mi tŕpnuť ruky, nohy, nedokázala som písať, ani nič zrozumiteľne vysloviť. K tomu neznesiteľné bolesti hlavy. Nikdy v živote som takú intenzívnu bolesť nezažila.

Tri dni som strávila na neurologickom oddelení v nemocnici, kde mi diagnostikovali hypokalcemickú tetániu. Bolesti ustúpili, bola som spokojná, mohli ma prepustiť domov. Avšak, po dni strávenom doma opäť tie isté problémy, opäť pohotovosť. Tentokrát som skončila na psychiatrii, kde si ma nechali 10 dní. Pre mňa to boli najhoršie dni života.

Nasadili mi antidepresívnu liečbu. Na tie dni, ktoré som tam strávila nikdy nezabudnem. Lieky mi spôsobovali stavy, pri ktorých som miestami vnímala okolie, ale boli momenty, kedy som mala halucinácie, v ktorých ma požierali potkany, padali steny, nedokázala som sa najesť, pretože som pozerala na tanier s obedom, no nevedela som, čo s ním mám robiť. Počas 10 dní strávených na tomto oddelení som schudla 8 kg. Kričala som od bolesti hlavy, tak mi pridali ďalší liek. Z toho pobytu si pamätám veľmi málo, našťastie. No odniesla som si i niečo navyše – strabizmus. Oči mi začali škúliť, žiadna koordinácia pohybov. Psychiatrická liečba „zabrala“, ale nesprávnym smerom. Nasledujúce tri mesiace po opustení nemocnice som si liečila oči.

anxiety

Tá neistota, strach, beznádej, že celý život budem niesť následky, plus neznesiteľné bolesti hlavy, ktoré pretrvávali, ma sprevádzali každý deň. Modlila som sa, aby som nezostala v tomto stave, viera mi dodávala silu. Strávila som týždne a mesiace hľadaním správnej diagnózy, no žiadny lekár nenašiel odpoveď na príčinu mojich ťažkostí. Asi po polroku sa môj zdravotný stav zlepšil, oči začali „poslúchať“, bolesti hlavy ustúpili, no rana na duši zostala. Telo mi dávalo signály, že nevládze už dlhšiu dobu, no ja som ich ignorovala. Bola to obrovská chyba. Možno sa zdá, že dnes, po 7 rokoch od môjho kolapsu som v poriadku, no pravda je, žiaľ, iná. Akonáhle príde náročnejšia stresujúca situácia, či fyziologické vyčerpanie a únava, príznaky sa vracajú. Našťastie sa učím situáciu dostať pod kontrolu, a to mi pomáha.

Keby som vedela, čo všetko bude nasledovať po incidente, určite by som venovala viac pozornosti prvým príznakom a zvoľnila životné tempo. Žiadne peniaze, prestíž, kariérny postup nestoja za chvíle utrpenia, ktoré som prežila a kvôli ktorým už nikdy nebudem zvládať toľko, čo predtým. A to mám iba 30 rokov…

Fandím cieľu, ktorý sa ľudia v Inštitúte stresu prostredníctvom služiebčlánkov snažia napĺňať. Keby som mala v tom období viac informácii, mala sa s kým včas poradiť, zrejme by som nedopadla, tak ako som dopadla.

Meno bolo v tomto príbehu v rámci zaručenia anonymity pozmenené.

Zdroj obr.: i.ytimg.com, vitacost.com, obstacleraces.com

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach