Ako sa nám darí napĺňať pracovné ciele záleží len od zložitosti toho, na čom práve pracujeme a taktiež ako efektívne využívame mozog. Je správne vyživovaný? Je uvoľnený od stresov? Oddýchnutý a pripravený? Do značnej miery dokážeme ovplyvňovať odpovede na tieto otázky my sami.
Ponúkame osem spôsobov ako urobiť viac práce za kratší čas
1. Naplánujte si čas pre intelektovo náročnú prácu.

Dopoludnie je excelentný čas pre väčšinu ľudí popasovať sa s najnáročnejšími úlohami dňa. Koncentrácia pozornosti je vysoká a vôľa nevyčerpaná.

Ak vás čaká náročná práca, nenechajte sa zbytočne vyrušovať, netriešte pozornosť. Skvelým tipom je vypnúť všetky nepotrebné aplikácie na počítači. Nemalý podiel na vyrušovaní majú na svedomí pripomienky, signalizácie našich „smart“ zariadení. Osobne uprednostňujem pri týchto aktivitách letový režim.

2. Robte si prestávky v priebehu dňa

Štúdia skúmajúca najproduktívnejších zamestnancov preukázala, že najproduktívnejší zamestnanci uplatňujú pravidlo 52:17. Každých 52 minút si dávajú 17 minút prestávky. Využívajte prestávky na zábavu, napríklad vzhliadnutím zábavných videí alebo si prestávku obohaťte kúskom čokolády. Práve tieto aktivity zvyšujú produktivitu práce o 10 až 12%. Pohár vody, malý „snack“ tiež zvyšujú koncentráciu pozornosti.

0726 brain breaks

 

Nápomocnou pri tomto pravidle môže byť android aplikácia, ktorú ja osobne tak rád využívam ClearFocus. Poskytuje možnosť nastaviť si dĺžku pracovného režimu a režimu prestávky, vypnúť rušivé aplikácie.

3. Zmeňte aktivity v popoludňajších hodinách

Naša sebadisciplínaschopnosť sústrediť sa je v určitom zmysle ako sval. V priebehu dňa dochádza k únave a vyčerpaniu. Z tohto pohľadu sú odpoludnia ideálnym časom pre stretnutia s kolegami alebo plánované schôdzky.

Odpoludnia sú skvelé aj pre brainstormové riešenia problémov a inú kreatívnu činnosť. Ako naznačujú výsledky štúdie, inovatívnejšími sme vo chvíľach, keď je náš intelekt unavený. Takže, ak už nie je energia pre sústredenú prácu je čas zmeniť aktivitu.

4. Vypracujte si skutočne dobrý „plán hry“

Toto je kľúč k efektívne vytváraným zoznamom úloh: Určme svojmu mozgu KEDY bude daná úloha splnená. Plánovanie neukončených úloh môže spôsobovať  výrazný rozdiel v schopnosti  sústrediť sa. Ak nevieme, kedy budeme  na čom pracovať, naše myšlienky budú automaticky zabiehať do nedokončených veci. Jasný plán upokojuje a zamedzuje zbytočným stresom z nedokončených úloh. Skvelým spôsobom ako ukončiť deň je upratať si priestor, zbaviť sa zoznamu splnených úloh.
iStock-figure-game-plan

 

 

 

Zaujali vás tieto štyri typy? Čoskoro pre vás zverejníme aj druhú časť článku.

Zdroj obr.: demacmedia.com, closehrconnections.com, inforum.com

Komentáre

komentáre

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach